Hatalomra került a dán baloldal, már telepítik is be a migránsokat

Dánia, menekültek, migránsok
Refugees are detained by Police at Padborg Station after crossing the Danish-German border in the morning of September 9, 2015. Most of the refugees want to travel to Sweden. AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / ALEX LUKA LADIME +++ DENMARK OUT +++ (Photo by ALEX LUKA LADIME / SCANPIX DENMARK / AFP)
Vágólapra másolva!
Nem sokat vártak a dán baloldaliak: alig hogy egy hónapja kisebbségi kormányt alakítva hatalomra kerültek, az új integrációs miniszter gyorsan világossá tette, hogy hozzájuk már vihetik is a migránsokat. Ami persze a baloldalt ismerve nem meglepő, ugyanakkor az északi ország ezt megelőző, jobboldali kormánya a bevándorlók befogadását három évig elutasította. 
Vágólapra másolva!

Dániában június 5-én tartottak parlamenti választásokat, ahol a Folketingbe bejutó 175 dániai, két-két Feröer-szigeteki, illetve grönlandi képviselő személyéről döntöttek. A választás végül az úgynevezett "vörös blokk" nevű formáció győzelmét hozta.

Ebbe beletartoznak a Szociáldemokraták, a Szociálliberálisok, a Vörös-Zöld Szövetség, a Szocialista Néppárt, a feröeri szocdemek és a grönlandi Siumut, ami szintén szocdem. Ők így együtt 93 képviselői helyet nyertek meg a 179-ből, tehát elvben össze tudják hozni a parlamenti többséget.

Nem is sokat haboztak, kedden az új kormány bevándorlás- és integrációügyi minisztere, Mattias Tesfaye kijelentette, hogy

a UNHCR-rel, az ENSZ menekültügyi ügynökségével, Dánia kész a migránsok kvóta szerinti befogadására, akik például speciális ellátást igényelnek.

A kép illusztráció Forrás: AFP/Alex Luka

Az apai ágon etiópiai migráns felmenőkkel rendelkező, baloldali tárcavezető azt is elmondta, hogy több lépésben döntik el, kit fogadnak be, ugyanakkor még korai lenne megmondani, hogy pontosan hányan érkeznek Dániába. A becslések szerint az ENSZ Soros-féle migrációs csomagja szerinti migránskvótái körülbelül 500 főt irányoznak majd elő, legalábbis a korábbi években ennyit kellett volna, ha a jobbközép kormány ezt nem utasítja el. 2016-ban ugyanis kijelentették, hogy nem fogadnak be több bevándorlót, ugyanis azokkal akarnak kezdeni valamit, akik már akkor az országba érkeztek. A tiltást minden évben meghosszabbították.

Akár 50 millió illegális migránst is legalizálhat a tavaly december 17-én elfogadott Soros-paktum. Az ENSZ által jegyzett szöveg legfőbb célja az illegális migráció legalizálása, és a bevándorlás elfogadtatása minden országgal. Magyarország a kezdetektől fogva kritikával figyelte a Soros György által tollba mondott szöveget, míg végül decemberben, többek között az Egyesült Államokkal karöltve nemmel szavazott.

A voksoláson 152 ország képviselői szavaztak igennel. Tizenketten tartózkodtak: Ausztria, Bulgária, Olaszország, Lettország, Románia, Svájc, Liechtenstein, Ausztrália, Chile, Líbia, Szingapúr és Algéria. Öt ország pedig ellene voksolt, az Egyesült Államok, Izrael, Magyarország, Lengyelország és Csehország.

Az AFP francia hírügynökség adatai szerint jelenleg világszerte mintegy
258 millió ember tekinthető migránsnak, és ezek 20 százaléka a hivatalos szabályok megkerülésével keres új életlehetőséget. Tehát ez azt jelenti, hogy most közel 50 millió illegális bevándorló számára nyílt meg a lehetőség, hogy mindenféle okra hivatkozva elhagyhassa a hazáját, és gazdasági bevándorlóként érkezzen a fejlett világba.

Az egyezmény legfőbb célja, hogy legálissá tegye a migrációt. Ennek megfelelően többek között olyan sarokpontok kerültek bele a dokumentumba, mint például, hogy a migránsok személyes adatait ne lehessen kiadni, és vándorlásuk során különböző szolgáltatások járjanak nekik.

Tesfaye azt is aláhúzta, hogy a migránsok behozatala 2020-ban is folytatódik majd.

Az üggyel kapcsolatban a bevándorlásellenes-jobboldali Dán Néppárt kijelentette, hogy

ami győzelem esetén az addig regnáló jobboldali kormány szigorú bevándorláspolitikájának fenntartását jelentette.

Ez azért érdekes egyébként, mert a Mette Frederiksen miniszterelnök vezette új kabinet a választáson 25,9 százalékot kapott, de a június 5-i voksolás után 3 héttel csak annyit jelentett be, hogy sikerült megállapodnia a "vörös blokk" három pártjával, de koalíciót nem alakítanak. Ezek után kinevezték kormányfőnek, pedig önmagában pártja mindössze 48 helyet, a parlamenti helyek 26,8 százalékát foglalja el a törvényhozásban, így gyakorlatilag állandó alkudozásra van ítélve és kényszerítve.

Egyszerű a képlet: azért, hogy végre hatalomra kerüljön, akár egy kisebbségi kormány élén is, a 41 éves Mette Frederiksen összeállt a többi bevándorláspárti-baloldali párttal a migránsok és az ENSZ globális migrációs csomagjának a végrehajtására.

Mette Frederiksen baloldali kormánypártja, a Szociáldemokraták ugyanannak az európai pártcsaládnak, az Európai Szocialisták Pártjának a tagja, aminek például itthon az MSZP is.