Nem kell bűvészkedni a fogyáshoz

cukkini saláta
Vágólapra másolva!
Diétás sorozatunkban közismert fogyókúrákhoz állítunk össze egyhetes étrendet. Olyan étrendet, amit mi is megennénk, tehát igyekszünk a lehető legtöbb ízt és élvezetet tenni a szűk keretek közé, és amit kis változtatással a fogyókúrázó családja is fogyaszthat nyávogás nélkül. Ezúttal a szögegyszerű, kalóriamegvonáson alapuló diétát mutatjuk be. 
Vágólapra másolva!

A legszebb ok, amiért a kalóriamegvonásos diéta mindig működik, a nassolás kiiktatásának köszönhető: ha tartjuk magunkat az étrendhez, és csak azt esszük, ami belefér a napi limitbe, eleve kivágtunk a napi étrendünkből igen sok olyan édességet és teljesen fölösleges nassolást, ami észrevétlenül megdobja a napi kalóriabevitelt. És általában pont ez a párszáz kalória lesz az, ami miatt évek múltán nem tudunk lehajolni bekötni a cipőnket.

Ráadásul ehhez a diétához nem kell hinni, szektákhoz csatlakozni, könyveket és borzalmasan drága kiegészítőket vásárolni. Csak odafigyelni és kitartani.

Mi a baj a kalóriaszámlálással?

Alapvetően semmi baj nincs vele, csak némi extra logisztikával és eszközigénnyel jár. Mivel itt az ételek mennyisége fontos, nem fogjuk megúszni méricskélés nélkül (legalábbis az első időszakban, amíg rutinná nem válik). Tehát kell egy mérleg; hála istennek ma már 2-3000 forintért bárhol kapunk egy használható grammpontos mérleget.

Persze az, hogy alapvetően nincsen semmi baj vele, nem jelenti azt, hogy ezzel el fogjuk érni álmaink fizikumát. Ahhoz jóval nagyobb szigor, és tudatos tervezés, mozgás, ilyenek kellenek – viszont ha pár kilót akarunk leadni, egy ilyen kalóriamegvonásos diéta ideális.

Miért fogyaszt?

Azért, amiért minden működő diéta fogyaszt: mert kevesebb kalóriát visz be az ember, mint amennyit elhasznál. A kalóriahiány miatt aztán a szervezet szépen elkezdi fölhasználni a csípő körül és egyéb helyeken tárolt zsírt. Túlságosan nagy reményeink ne legyenek, a végtelenségig nem fogjuk megúszni sport nélkül, mert egy idő után a szervezet visszakapcsolja az anyagcserét, arról nem beszélve, hogy a sport hormonális segítsége is kiesik, ha lusták vagyunk. De ha van rajtunk jó sok zsír, akkor hónapokig működni fog.

A másik ok a bevezetőben is említett nassoláskiiktatásnak köszönhető.

Kapros burgonyasaláta Forrás: Táfelspicc

Fontos

A reggeli néhol kimaradt, ezzel nem kell törődni. Az olyan mítoszok, miszerint aki nem reggelizik, az nem tud fogyni, mert lelassul az anyagcseréje, vagy cukorbeteg lesz, nem többek egyszerű mítoszoknál, amiket hibás előfeltevések után, rosszul megtervezett kísérletekből levont rossz következtetésekből sikerült összehozni – sok esetben nem is maguk a kísérletek okolhatók a terjedő elméletekért (mint például az együnk sokszor keveset, hogy folyamatosan pörögjön az anyagcsere), hanem az azokból készült népszerűsítő cikkek.

Mivel az étrend nem tartalmaz varázslatot, a napokon belüli sorrendek akár fel is cserélhetők, így aki hisz a reggeli szentségében, hagyja el aznap a vacsorát. Vagy az ebédet.

Cukkinisaláta Forrás: Táfelspicc

Ez az étrend nem feltétlenül fog mindenkinél működni, mert előfordulhat, hogy valakinek még ennél is kevesebb kalóriára van szüksége. Ilyen van. Ha azt tapasztaljuk, hogy nem fogyunk, noha tartjuk a diétát (tehát rendesen tartjuk, nem nagyjából, meg néha, amikor eszünkbe jut), akkor tovább kell csökkenteni az adagokat.

A napi 1500 kalóriás étrend, amely egy 25-45 éves 165 centi magas, 65 kilós nőnél napi kb. 10%-os kalóriadeficitet jelent, ami jó alap egy lassú fogyáshoz.

Ezt a 10%-ot mindenki ki tudja kalkulátorok segítségével számolni, és ahhoz képest igazítani az adagokat felfelé-lefelé.

1. nap

reggeli: 1 csésze zöld tea
ebéd: halászlé (400 g ponty legyen benne, és legfeljebb 100 g gyufatészta)
vacsora: kacsamellsaláta (100 g kacsamellből, ehhez igazítsuk a recept többi alkotóelemét)

2. nap

reggeli: 3 dl tej
ebéd: lazacos spenóttekercs (200 g lazacból)
vacsora: mentás báránysült (250 g bárányból)

3. nap

reggeli: 2 dl pohár gyömbéres répalé
ebéd: 150 g steak, kapros krumplisaláta (150 g)
vacsora: 150 g padlizsánkrém 100g finn rozskenyérrel

4. nap

reggeli: 1 szelet (80 g) kapros túrós pite
ebéd: 300 g rakott nyúlhús gombával
vacsora: 1 pohár natúr joghurt, 50 g búzakorpa

Kelkáposzta-saláta almával Forrás: Táfelspicc

5. nap

reggeli: 2 dl sütőtöklé
ebéd: 300 g kelkáposzta-saláta almával és mákkal, 200 g sült oldalas
vacsora: 150 g melanzane alla parmigiana

Pho leves Forrás: Hai Nam Pho/Facebook


6. nap

reggeli: rántotta vagy lágy tojás 3 tojásból
ebéd: pho bo
vacsora: 150 g stracotto

Bőrén sült hal Forrás: Táfelspicc

7. nap

reggeli: 80 g ajvár friss zöldségekkel
ebéd: bőrén sült hal (300 g) spenótos káposztakrémmel (70 g)
vacsora: sütőtökkrémleves (4 dl)