Szijjártó Péter: A külföldi embercsempészek kiutasítása nem irányul egyetlen ország ellen sem

Vágólapra másolva!
„Nem irányul egyetlen szomszédos ország ellen sem a magyarországi börtönökben fogva tartott külföldi embercsempészek kiutasítása, az pedig nem új, hogy Ausztria megerősítette a határ ellenőrzését, mivel már hónapok, évek óta nehezítik a belépést” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
Vágólapra másolva!

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatóján újságírói kérdésekre válaszolva megerősítette, hogy előző este telefonon beszélt osztrák kollégájával, Alexander Schallenberggel, aki jelezte, hogy számukra „problémát vagy kérdőjeleket" jelent a szóban forgó lépés.

„Ez az intézkedés szuverén magyar döntés, az nem irányul egyetlenegy szomszédos országgal szemben, semmifajta szomszédos országbeli specifikumot nem tartalmaz" – szögezte le.

– tette hozzá.

Ugyanakkor a miniszter aláhúzta: „Magyarország álláspontja változatlan, az illegális migrációt rendkívül veszélyes folyamatnak tartjuk, ezért a déli határunkon továbbra is a legszigorúbban járunk el a határsértőkkel és az őket segítő vagy felbujtó vagy szállító embercsempészekkel szemben".

– jelentette ki.

Szijjártó Péter megerősítette, hogy telefonon folytattak megbeszélést osztrák kollégájával Forrás: MTI/Soós Lajos

Szijjártó kiemelte, hogy már hónapok vagy évek óta látjuk azt,

hogy az osztrákok nehezítik a magyar és más állampolgárok belépését Ausztriába,

és miközben az osztrákok szabadon jöhetnek be Magyarországra várakozás nélkül, addig a magyarok hosszú várakozást, esetenként hosszú várakozást követően léphetnek csak be Ausztriába.

A külügtyminisztert kérdezték arról a kezdeményezésről,

amely minősített többségi döntéshozatalt vezetne be a külpolitika területén is az Európai Unióban.

Úgy vélekedett, hogy ez a vita lényegében a közösség jövőjéről szól.

– fogalmazott.

Hozzátette, hogy ez egyhangúság követelményének eltörlése nyilván azzal járna, hogy „a nagy országok eldöntenék, hogy mit akarnak, a kis országok véleménye meg nem számítana", ez pedig megnövelné a hazánk nemzeti érdekeivel ellentétes döntések esélyét.

A miniszter végül kitért azon jelentésekre is, amelyek szerint

az ukrán elnök nemrég a hazánkat is ellátó Barátság kőolajvezeték felrobbantásáról beszélt.

Rámutatott, hogy Brüsszelben „erről próbálnak nem tudomást venni, ahogyan szoktak", illetve látszik, hogy a „liberális, fantasztikusan tárgyilagos és szabad európai sajtóban sem vetett nagy hullámokat" ez a kiszivárgott amerikai titkosszolgálati értesülés.

– hangsúlyozta.