Cunami: 2004 tragikus karácsonya Délkelet-Ázsiában

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Cikkek, tanulmányok a szökőár kialakulásának okairól, a megelőzés lehetőségeiről, az áldozatok azonosításáról és hasonló múltbeli katasztrófákról.

Szomorú karácsony...
Összeállítás a katasztrófa geológiai hátteréről, kialakulásáról, társadalomföldrajzi vonatkozásairól.

Animáció a szökőár kialakulásáról (angol)

A szökőár kialakulásának okai
Az India-óceánon a földrengést és a szökőárt jelző rendszer hiánya volt az egyik oka annak, hogy a vízáradat ennyi áldozatot követelhetett. Ilyen rendszer már működik a Csendes-óceánon, és most az Indiai Óceánon is tervezik kiépítését. De hogyan is működik a rendszer - és mennyire megbízható?

Szökőár: gigászi mozgás a tenger mélyén
A 9-es erejű földrengés egész pontosan három egymást követő rengésből állt össze, amelyek néhány másodperc elteltével követték egymást. A kezdő rengés, amely Szumátra északi csücskétől nyugatra következett be, két további rengést indított el északi irányban. A felszabaduló hatalmas energia meglökte a környező víztömeget, aminek következtében szökőár (cunami) alakult ki.

Földrengések, a rengéshullámok típusai

A globális lemeztektonika mozgásfolyamatai

Számítógépes áldozat-azonosítás
Thaiföldön és Sri Lankán az áldozatok gyors azonosítására egy dán cég által kidolgozott számítógépes programot használnak a törvényszéki orvosszakértők. Az Interpol ajánlásai alapján készült program képes feldolgozni az emberi testre jellemző minden elképzelhető adatot, a DNS-mintától kezdve a fogsor struktúráján és a szemszínen át a többi testi jellemzőig, beleértve a tetoválásokat is. A program alkalmas arra, hogy mindezt pillanatok alatt összevesse azokkal az adatokkal, amelyek az áldozatokról orvosi, fogorvosi kartotékok, hajminta stb. alapján tudhatók.

Videofelvételek a katasztrófáról

Egy jóslat
A brit Bill McGuire kutató szerint a Kanári-szigetek egyike, La Palma szét fog szakadni. A várható szigetszakadás földrengéseket idézne elő és vulkánok kitörését. Több milliárd tonna szikla zúdulna az Atlanti-óceán vizébe, "megacunamit" idézve elő. A szökőár teljesen elárasztaná a Kanári-szigeteket, majd néhány órán belül tíz méter magas vízfal érné el Spanyolország, Portugália és Észak-Afrika partjait. 12 órával később 20 méteres vízfal zúdulna az Egyesült Államok keleti partvidékére.

400 évvel ezelőtt szökőár volt Angliában
A The Times című brit lap azt írta: túlélők fennmaradt beszámolói szerint 1607. január 20-án, reggel 9 órakor "vízhegyek zúdultak" a nyugat-angliai Bristoli-csatorna környékére, és az ár olyan gyorsan nyomult a szárazföld belseje felé, hogy "még az agarak sem tudtak elfutni előle".

Szökőár Pápua Új-Guinea északi partjain
A szökőárak pusztítása összetett folyamat, s egy sajátos forgatókönyv szerint működik. Az első csapást a parti létesítményekre az óriáshullám előtt képződő, heves léglökésként fellépő összenyomódott légpárna méri, azt pedig az őt keltő hullám követi. Ez szinte minden, a kőnél puhább anyagú létesítményt elsöpör, ami az útjába akad.

Rendkívüli ME-klub a cunami katasztrófája kapcsán